Sportjaink
Ezen az oldalon rövid ismertetőket találsz az egyes sportokról. Ha hiányzik a listából egy sportág ne habozz,
írd meg nekünk és mi felvesszük.
T-Z
Programok
Ha tudsz egy jó programot,
oszd meg velünk is !
Intézmények
Ha ismersz egy jó intézményt,
ajánld nekünk is !
Leírás
Persze a vízitorna, vagyis az aquafitnesz is amerikai ötlet. Egy Vietnámban súlyos lábsérülést szenvedett katona fejlesztette ki a módszert. Glenn McWaters kialakított egy övet, amely fenntartotta a vízben, így tudott futóedzéseket tartani anélkül, hogy izületeit megterhelte volna. Az ötlet elterjedt a hadseregben, majd az egészségügy is átvette. Hamarosan az élsportolók egy része is bevette az aquafitneszt a felkészülési programjába.
Amerikában már évtizedek óta tartanak az uszodákban aquafitnesz órákat, Magyarországon csak az utolsó pár évben lett divat az új edzésforma.
Miről is van szó tulajdonképpen? A már említett öv leginkább egy fűzőhöz hasonlít. Elöl kell összekapcsolni, hátul kicsit magasabbra jön fel, tartja az ember derekát és hátát. Az öv segítségével minden taposás, karcsapás nélkül meg lehet állni a mély vízben, úgy, hogy az ember feje mindig a víz felszíne felett maradjon.
Ez az alaphelyzet, innen indulnak a gyakorlatok. Bemelegítésként futni kell egy pár hosszt a medencében, majd jönnek a hasizom-, fenék-, combizomerősítő feladatok. Egyáltalán nem könnyű dolog például kiemelni a vízből a lábunkat úgy, hogy közben egyenes derékkal ülve lebegünk. Na, és természetesen közben haladni is kell, amire már csak a kezünk marad...
Ahogyan az aerobicnál, itt is figyelni kell a gyakorlatok pontos végrehajtására. Egy apró hiba a testtartásban, s már egészen más izomcsoportokat mozgatunk meg, mint amelyeket a feladattal kellene. Szóval figyelni kell a medence szélén sétáló edzőre, és kérdezni kell, ha valami nem világos. Nem olyan egyszerű a szárazföldön megszokott feladatokat végrehajtani a vízben.
Óra végére alaposan elfárad az ember, és azzal a jóleső érzéssel száll ki a medencéből, hogy minden izmát alaposan átmozgatta.
Az aquafitneszt mindenkinek ajánlják. Kor, nem, testsúly nem lehet akadály. Úszni sem kell tudni, hiszen az öv fenntart. Különösen alkalmas mozgásforma ez azoknak, akiknek izületeik, gerincük, derekuk fáj, mert a víz felhajtó ereje tehermentesíti ezeket a testrészeket. És végre valami változatosság az unalmas edzőtermek, fagyos reggeli futások után!
Forrás: