Sportjaink
Ezen az oldalon rövid ismertetőket találsz az egyes sportokról. Ha hiányzik a listából egy sportág ne habozz, írd meg nekünk és mi felvesszük.
T-Z

Programok
Ha tudsz egy jó programot, oszd meg velünk is !
Intézmények
Név Telefon Város
Teljesítménytúrázók Társasága 36 (1) 290 9661 Budapest III. kerület
Melitta Szabadid?sport Egyesület 36 (20) 949 4250 Pécs
Körösök Völgye Turista Egyesület 36 (30) 986 4514 Békéscsaba
További intézményekért kattints ide !
Ha ismersz egy jó intézményt, ajánld nekünk is !
Teljesítménytúra
Leírás
Aki még soha nem indult teljesítménytúrán, jó ha tudja, mire is vállalkozik, mielőtt nekivágna egy embert próbálón szakasznak. Felejtsük el az osztálykirándulásokon megszokott andalgásokat, csatangolásokat! Ezeken a "sétákon" a fizikai teljesítményt idő korlátok határolják. Menni kell, nincs megállás, még akkor sem, ha...!

A teljesítménytúrázás viszonylag fiatal sportág hazánkban. Alig húsz évvel ezelőtt, 1981-ben rendezték az első időre mért "kirándulást" az azóta is nagyon népszerű Kinizsi 100-ast. Mielőtt azonban baráti buzdításra nekivágnánk mondjuk egy mátrabérci szakasznak vagy rögtön a sűrűjébe, éppen a Kinizsi 100-asba neveznénk, érdemes szembesülni a teljesítménytúrázás alapjaival.

Természetesen vannak könnyebb, "barátságosabb" túrák is, ajánlatos ezekkel kezdeni, nem kell rögtön a híres-hírhedt távokat választani. Már azért sem, mert - mint azt az elnevezés is mutatja - ezeken a túrákon hangsúlyos szerep jut a fizikai teljesítménynek. Bizonyára mindenki emlékszik olyan családi- vagy osztálykirándulásokra, amikor úton-útfélen elkalandozott a csapat egyik fele, a másik nekiállt szendvicseket enni a réten, a harmadik pedig nekiindult gombászni. Nos, a teljesítménytúrákon ez a kis "idill" nem fordulhat elő.

Szabályok
A nevezőket általában másfél-két órás intervallumban indítják a rajthelyről. Ezzel elkerülhető a tumultus az erdőkben, ami egyrészt óvja a természetes környezetünket, másrészt így mindenki saját idejére figyel, nem az "ellenfél" megelőzése az elsődleges cél (ez nem futóverseny).

Egy-egy teljesítménytúra nehézségét négy tényező határozza meg. Ebből hárommal mindenképpen tudunk számolni. Az első a teljesítendő kilométerek száma, azaz az abszolút távolság. A második a szintkülönbség, ami egy viszonylag rövid távot is embert próbáló kihívássá tehet. A harmadik tényező a megszabott szintidő. Minden teljesítménytúrát bizonyos időkereteken belül kell teljesíteni. A limit általában harminc kilométeren nyolc, negyven kilométeren tíz, ötven kilométeren tizenkettő, száz kilométeren pedig huszonnégy óra. A negyedik, "meglepetés" faktor az időjárás. Esős időben a legegyszerűbb kirándulás is keserves küzdelemmé válhat.

Melyiket szeressem?
Természetesen az sem mindegy, gyalogos vagy kerékpáros túrára vállalkozunk-e? Ám ma már egyre gyakoribb, hogy vízi, esetleg kombinált kirándulásra is nevezhetünk. A kalandvágyóbbak pedig a nappali túrák mellett már este is nekivághatnak az ismeretlen terepnek.
 
Forrás: