Sportjaink
Ezen az oldalon rövid ismertetőket találsz az egyes sportokról. Ha hiányzik a listából egy sportág ne habozz,
írd meg nekünk és mi felvesszük.
G-K
Programok
Ha tudsz egy jó programot,
oszd meg velünk is !
Intézmények
További intézményekért kattints
ide !
Ha ismersz egy jó intézményt,
ajánld nekünk is !
Leírás
A jégkorong, vagy közismertebb nevén hoki, egy jégen játszott csapatsport.
A jégkorong egy gyors dinamikus sport. A Nemzetközi Jégkorong Szövetségnek (IIHF) 64 tagországa van, de a következő országokban a legnépszerűbb: Kanada, USA, Svédország, Finnország, Csehország, Szlovákia. A felsorolásból kitűnik, hogy általában azokban az országokban dívik, ahol jellemző a hideg idő, lehetőséget adva a természetes jégfelületek kialakulására. Bár a felsorolt országok mindegyikében működik professzionális liga, az Észak Amerikai Profi Jégkorong Liga, ismertebb nevén NHL jelenti a sportág csúcsát.
A játék
A jégkorong csapatok általábban 18 mezőnyjátékosból és 2 kapusból állnak, ebből 1 kapus és 5 mezőnyjátékos van egyszerre a jégen. Mivel a jégkorong egy nagyon gyors és intenzív játék, az 5 játékosból álló úgynevezett sorok általábban 45 másodpercenként váltják egymást a jégen. A játék célja, hogy a korongot az ellenfél kapujába juttassuk, lehetőleg többször mint az ellenfél. A játékosok egy ütő segítségével irányítják a korongot a jégen. A test bármely részével lehet a korongot kezelni, irányítani tilos. Érvényes gólt csak az ütővel lehet szerezni, valamint akkor ha a korong bármely testrészről a kapuba pattan. A szándékos rúgó vagy dobó mozdulat nem érvényes.
A mezőnyjátékosokat két csoportba sorolhatjuk. A támadók lehetnek balszélsők, centerek, illetve jobbszélsők. Egy sorban 3 támadó játékos szerepel. A védők lehetnek bal bekkek illetve jobb bekkek, és általábban párban játszanak. A sorcserék alkalmával általábban egy új védőpár lép a jégre. Fent említett NHL mérkőzéseken egy csapat általábban 4 támadósort (12 játékos), 3 védőpárt (6 játékos) és 2 kapust öltöztet be (kapusból természetesen egyszerre csak egy lehet a jégen). Az edzők a sorokat a mérkőzés alatt bármikor cserélhetik, nem szükséges, és nem is szokás, mindig megvárni a következő játékmegszakítást.
Játékidő
A jégkorong mérkőzés három, 20-perces harmadból áll. A 20 perc tiszta játékidőt jelent, vagyis a játék megszakítása alkalmával az órát megállítják. Játékmegszakítás után a korongot a buli segítségével hozzák játékba. A két center szemben áll a bedobóhelyen, a játékvezető pedig bedobja közéjük a korongot, melyet ők igyekeznek ütőjükkel, vagy lábukkal saját csapattársukhoz juttatni.
Játékmegszakítás a következők miatt fodulhat elő:
* les: A támadócsapatnak előbb kell a korongot a támadó harmadba juttatni mint ahogy egy játékosa oda belépne. Ha úgy juttatják a korongot a támadó harmadba, hogy azt megelőzően már tartózkodik ott játékosuk, akkor beszélünk lesről. Angolul "offside".
* tilos felszabadítás: Ha a támadócsapat a saját térfeléről az ellenfél alapvonala mögé üti a korongot akkor beszélünk tilos felszabadításról. Az NHL-ben nem fújják be automatikusan, csak akkor, ha a korongot megéríntit a védekező csapat egy játékosa. Európában automatikusan fújják amint a korong áthaladt az alapvonalon. A tilos felszabadítást elkövető csapat büntetést, hogy a buli az ő védő harmadukban lesz. Szintén nevezik túlütésnek is, bár ez kevésbé elterjedt. Angolul "icing".
* kiállítás: Lehet kis büntetés, nagy büntetés vagy fegyelmi. Ezek tételei 2-, 5-, illetve 10 perc vagy végleges kiállítás. A vétkes játékos a büntetésnek megfelelő időtartamra elhagyja a játékteret. Csapata ezidő alatt emberhátrányban játszik. A kisbüntetés lejár ha az emberelőnyben játszó csapat a kapuba talál. A nagy büntetések nem járnak le, ezeket le kell ülnie a vétkesnek. A fegyelmi büntetésekkel sújtott játékosok helyett más mezőnyjátékos a jégre léphet. A büntetések angol megfelelői "minor penalty", "major penalty", "misconduct penalty".
* a játékteret elhagyja a korong: Ha a korong teljes terjedelmével elhagyja a játékteret szegélyező palánkot. Szándékosságért 2 perc büntetést kap a vétkes játékos.
* sérülés: A játékvezető megállítja a játékot, ha egy játékos megsérül.
* korong irányítás: A korong kézzel való irányítása, büntetést nem von maga után.
* kapu elmozdulása: A kapu elmozdítása, ha szándékos a mozdulat, akkor az elkövető játékost kiállítják a játék késlelteséért.
NHL
Az Észak-Amerikai Profi Jégkorong Liga neve, másnéven National Hockey League (Nemzeti Hoki Liga). 30 csapat játszik 15-15 csapatos konferenciákban (Kelet - Nyugat), ez még tovább van osztva konferenciánként 3-3, öt csapatos divizióra. A szezon alapszakaszból (Regular Season) és ún. rájátszásból (Playoff) áll. A rájátszásba a konferenciák első nyolc helyezettje jut be. A bejutott csapatok 4 győzelemig tartó párharcokban vesznek részt, majd a végén a döntő, ahol Kelet és Nyugat legjobbjai megküzdenek a kupáért, és bajnoki címért.
Díjak, trófeák
Stanley Kupa (Stanley Cup): A bajnoki cím. Maga a kupa egy ezüst kupa 7 és fél col magas, és 11 és fél col átmérőjű. De minden évben az aktuális bajnokcsapat tagjainak a neve felkerül egy ezüstgyűrű formájában. Ezen mindenki rajta van, a játékosokon kívűl a klubtulajdonos, és az összes kisegítő alkalmazott is. Ebből adódóan a mérete meghaladja az egy métert is.
Eredetileg "Dominion Hockey Challenge Cup" volt a neve, és két ottawai úriembernek köszönhető. Az egyik Lord Kilcoursie, az Ottawa Rebels hokiklub tagja, a másik egy angol lord, Lord Stanley, kanadai kormányzó Preston grófja. 1892. március 18-án e két úr találta ki, hogy legyen egy jégkorong kupa a helyi klubcsapatok között. Az első győztes "Montreal Amateur Athletic Association" volt 1983-ban. Ironikus, hogy Lord Stanley soha nem láttott egyetlen meccset sem és soha nem prezentálhatta az ő nevével fémjelzett kupát, mivel az alapítás után visszautazott az óhazába, Angliába.
Elnöki Trófea (President Trophy): Legjobb eredmény az alapszakaszban.
Clarence S. Campbell Trófea: Nyugati Konferencia győztese.
Prince of Wales Trófea: Keleti Konferencia győztese
Art Ross Trófea: Legtöbb pontot szerző játékos az alapszakaszban.
Bill Masterton Emlékkupa: Sportszerűség és kitartás kiválósága a profi jégkorongliga újságírók által választva.
Calder Emlékkupa: A legjobbnak választott újonc játékos.
Conn Smythe Trófea: A legértékesebb játékos (Most Valuable Player "MVP") a rájátszásban.
Frank J. Selke Trófea: Legjobb védekező csatár.
Hart Emlékkupa: A legértékesebb játékos az alapszakaszban.
Jack Adams Díj: Az év edzője díj.
James Norris Emlékkupa: A legjobb védőjátékos a szezonban.
King Clancy Emlékkupa: Vezetői és humanitárius cselekedetek a szezon alatt.
Lady Byng Emlékkupa: Legsportszerűbb játékos a szezonban.
Lester B. Pearson Díj: A legértékesebb játékos a Játékos Szövetség (NHLPA) által válsztva
Lester Patrick Trófea: Kiemelkedő szolgálat a jégkorongnak (ezt többen is kaphatják egy évben)
Maurice Richard Trófea: Legtöbb gólt űtő játékos az alapszakaszban.
Vezina Trófea: Legjobb kapus.
William M. Jennings Trófea: Legkevesebb gólt kapó kapus az alapszakaszban. forrás: NHL - National Hockey League Web Site - Trophies [[1]]
Forrás: