Sportjaink
Ezen az oldalon rövid ismertetőket találsz az egyes sportokról. Ha hiányzik a listából egy sportág ne habozz, írd meg nekünk és mi felvesszük.
G-K

Programok
Ha tudsz egy jó programot, oszd meg velünk is !
Intézmények
Név Telefon Város
Miskolci Jégcsarnok 36 (30) 947 4593 Miskolc
Debreceni Jégcsarnok 36 (52) 537 272 Debrecen
Szeged Városi M?jégpálya 36 (62) 553 080 Szeged
Kaposvári Jégcsarnok 36 (82) 311 800 Kaposvár
Zalaegerszegi Jégcsarnok 36 (92) 596 572, 36 (30) 747 9940 Zalaegerszeg
További intézményekért kattints ide !
Ha ismersz egy jó intézményt, ajánld nekünk is !
Jégkorong
Leírás
A jégkorong, vagy közismertebb nevén hoki, egy jégen játszott csapatsport.

A jégkorong egy gyors dinamikus sport. A Nemzetközi Jégkorong Szövetségnek (IIHF) 64 tagországa van, de a következő országokban a legnépszerűbb: Kanada, USA, Svédország, Finnország, Csehország, Szlovákia. A felsorolásból kitűnik, hogy általában azokban az országokban dívik, ahol jellemző a hideg idő, lehetőséget adva a természetes jégfelületek kialakulására. Bár a felsorolt országok mindegyikében működik professzionális liga, az Észak Amerikai Profi Jégkorong Liga, ismertebb nevén NHL jelenti a sportág csúcsát.

A játék

A jégkorong csapatok általábban 18 mezőnyjátékosból és 2 kapusból állnak, ebből 1 kapus és 5 mezőnyjátékos van egyszerre a jégen. Mivel a jégkorong egy nagyon gyors és intenzív játék, az 5 játékosból álló úgynevezett sorok általábban 45 másodpercenként váltják egymást a jégen. A játék célja, hogy a korongot az ellenfél kapujába juttassuk, lehetőleg többször mint az ellenfél. A játékosok egy ütő segítségével irányítják a korongot a jégen. A test bármely részével lehet a korongot kezelni, irányítani tilos. Érvényes gólt csak az ütővel lehet szerezni, valamint akkor ha a korong bármely testrészről a kapuba pattan. A szándékos rúgó vagy dobó mozdulat nem érvényes.

A mezőnyjátékosokat két csoportba sorolhatjuk. A támadók lehetnek balszélsők, centerek, illetve jobbszélsők. Egy sorban 3 támadó játékos szerepel. A védők lehetnek bal bekkek illetve jobb bekkek, és általábban párban játszanak. A sorcserék alkalmával általábban egy új védőpár lép a jégre. Fent említett NHL mérkőzéseken egy csapat általábban 4 támadósort (12 játékos), 3 védőpárt (6 játékos) és 2 kapust öltöztet be (kapusból természetesen egyszerre csak egy lehet a jégen). Az edzők a sorokat a mérkőzés alatt bármikor cserélhetik, nem szükséges, és nem is szokás, mindig megvárni a következő játékmegszakítást.

Játékidő

A jégkorong mérkőzés három, 20-perces harmadból áll. A 20 perc tiszta játékidőt jelent, vagyis a játék megszakítása alkalmával az órát megállítják. Játékmegszakítás után a korongot a buli segítségével hozzák játékba. A két center szemben áll a bedobóhelyen, a játékvezető pedig bedobja közéjük a korongot, melyet ők igyekeznek ütőjükkel, vagy lábukkal saját csapattársukhoz juttatni.

Játékmegszakítás a következők miatt fodulhat elő:

* les: A támadócsapatnak előbb kell a korongot a támadó harmadba juttatni mint ahogy egy játékosa oda belépne. Ha úgy juttatják a korongot a támadó harmadba, hogy azt megelőzően már tartózkodik ott játékosuk, akkor beszélünk lesről. Angolul "offside".
* tilos felszabadítás: Ha a támadócsapat a saját térfeléről az ellenfél alapvonala mögé üti a korongot akkor beszélünk tilos felszabadításról. Az NHL-ben nem fújják be automatikusan, csak akkor, ha a korongot megéríntit a védekező csapat egy játékosa. Európában automatikusan fújják amint a korong áthaladt az alapvonalon. A tilos felszabadítást elkövető csapat büntetést, hogy a buli az ő védő harmadukban lesz. Szintén nevezik túlütésnek is, bár ez kevésbé elterjedt. Angolul "icing".
* kiállítás: Lehet kis büntetés, nagy büntetés vagy fegyelmi. Ezek tételei 2-, 5-, illetve 10 perc vagy végleges kiállítás. A vétkes játékos a büntetésnek megfelelő időtartamra elhagyja a játékteret. Csapata ezidő alatt emberhátrányban játszik. A kisbüntetés lejár ha az emberelőnyben játszó csapat a kapuba talál. A nagy büntetések nem járnak le, ezeket le kell ülnie a vétkesnek. A fegyelmi büntetésekkel sújtott játékosok helyett más mezőnyjátékos a jégre léphet. A büntetések angol megfelelői "minor penalty", "major penalty", "misconduct penalty".
* a játékteret elhagyja a korong: Ha a korong teljes terjedelmével elhagyja a játékteret szegélyező palánkot. Szándékosságért 2 perc büntetést kap a vétkes játékos.
* sérülés: A játékvezető megállítja a játékot, ha egy játékos megsérül.
* korong irányítás: A korong kézzel való irányítása, büntetést nem von maga után.
* kapu elmozdulása: A kapu elmozdítása, ha szándékos a mozdulat, akkor az elkövető játékost kiállítják a játék késlelteséért.

NHL
Az Észak-Amerikai Profi Jégkorong Liga neve, másnéven National Hockey League (Nemzeti Hoki Liga). 30 csapat játszik 15-15 csapatos konferenciákban (Kelet - Nyugat), ez még tovább van osztva konferenciánként 3-3, öt csapatos divizióra. A szezon alapszakaszból (Regular Season) és ún. rájátszásból (Playoff) áll. A rájátszásba a konferenciák első nyolc helyezettje jut be. A bejutott csapatok 4 győzelemig tartó párharcokban vesznek részt, majd a végén a döntő, ahol Kelet és Nyugat legjobbjai megküzdenek a kupáért, és bajnoki címért.

Díjak, trófeák

Stanley Kupa (Stanley Cup): A bajnoki cím. Maga a kupa egy ezüst kupa 7 és fél col magas, és 11 és fél col átmérőjű. De minden évben az aktuális bajnokcsapat tagjainak a neve felkerül egy ezüstgyűrű formájában. Ezen mindenki rajta van, a játékosokon kívűl a klubtulajdonos, és az összes kisegítő alkalmazott is. Ebből adódóan a mérete meghaladja az egy métert is.

Eredetileg "Dominion Hockey Challenge Cup" volt a neve, és két ottawai úriembernek köszönhető. Az egyik Lord Kilcoursie, az Ottawa Rebels hokiklub tagja, a másik egy angol lord, Lord Stanley, kanadai kormányzó Preston grófja. 1892. március 18-án e két úr találta ki, hogy legyen egy jégkorong kupa a helyi klubcsapatok között. Az első győztes "Montreal Amateur Athletic Association" volt 1983-ban. Ironikus, hogy Lord Stanley soha nem láttott egyetlen meccset sem és soha nem prezentálhatta az ő nevével fémjelzett kupát, mivel az alapítás után visszautazott az óhazába, Angliába.

Elnöki Trófea (President Trophy): Legjobb eredmény az alapszakaszban.
Clarence S. Campbell Trófea: Nyugati Konferencia győztese.
Prince of Wales Trófea: Keleti Konferencia győztese
Art Ross Trófea: Legtöbb pontot szerző játékos az alapszakaszban.
Bill Masterton Emlékkupa: Sportszerűség és kitartás kiválósága a profi jégkorongliga újságírók által választva.
Calder Emlékkupa: A legjobbnak választott újonc játékos.
Conn Smythe Trófea: A legértékesebb játékos (Most Valuable Player "MVP") a rájátszásban.
Frank J. Selke Trófea: Legjobb védekező csatár.
Hart Emlékkupa: A legértékesebb játékos az alapszakaszban.
Jack Adams Díj: Az év edzője díj.
James Norris Emlékkupa: A legjobb védőjátékos a szezonban.
King Clancy Emlékkupa: Vezetői és humanitárius cselekedetek a szezon alatt.
Lady Byng Emlékkupa: Legsportszerűbb játékos a szezonban.
Lester B. Pearson Díj: A legértékesebb játékos a Játékos Szövetség (NHLPA) által válsztva
Lester Patrick Trófea: Kiemelkedő szolgálat a jégkorongnak (ezt többen is kaphatják egy évben)
Maurice Richard Trófea: Legtöbb gólt űtő játékos az alapszakaszban.
Vezina Trófea: Legjobb kapus.
William M. Jennings Trófea: Legkevesebb gólt kapó kapus az alapszakaszban. forrás: NHL - National Hockey League Web Site - Trophies [[1]]
 
Forrás: