Sportjaink
Ezen az oldalon rövid ismertetőket találsz az egyes sportokról. Ha hiányzik a listából egy sportág ne habozz,
írd meg nekünk és mi felvesszük.
A-F
Programok
Ha tudsz egy jó programot,
oszd meg velünk is !
Intézmények
Ha ismersz egy jó intézményt,
ajánld nekünk is !
Leírás
Az erőmelés három fogásneme a:
* fekvenyomás
* a guggolás
* és a felhúzás.
Az erőemeleő fekvenyomás
A gyakorlat végrehajtása
1. A pad fej felõli részét oly módon kell a dobogóra helyezni, hogy az a vezetõbíró felé álljon.
2. A versenyzõnek a hátán kell feküdnie, fejének, vállainak és fenekének érintenie kell a pad
felületét. A versenyzõnek hüvelykujjával átfogva kell megfognia a rudat, úgy, hogy biztonságosan tartsa a kezében. A cipõknek síkban kell állniuk a padozaton. Ezt a helyzetet lehetőleg az egész gyakorlat alatt fenn kell tartani, illetve oldalirányú elmozdulás már megengedett.
3. Ha a súlyemelõruha és a padfelület nem elég elütõ színû, azért, hogy a versenybírók biztonságosan észrevehessék az érintkezési helyekrõl való esetleges elmozdulást, megfelelõ kontraszt érdekében a pad felületét eltérõ színû anyaggal kell letakarni.
4. A versenyzõ biztonságos cipõfelfekvésének érdekében súlyzótárcsákat és alátéttömböket szabad használni. Ezek magassága nem lehet nagyobb, mint 30 cm. Bármelyik módszert is választják az egész lábfejnek síkban kell a felületen elhelyezkednie. Ha tömböket használnak, azok felülete nem lehet nagyobb, mint 45x45 cm.
5. A fekvenyomás gyakorlatoknál legfeljebb négy, de nem kevesebb, mint 2 tárcsafelrakó tartózkodhat a dobogón. A versenyzõ a súlyzó kiemeléséhez kérheti a tárcsafelrakók segítségét, ami nyújtott karral való kiemelés, a kezdeti pozíció felvételére vonatkozik.
6. A fogási távolság a két mutatóujj között mérve nem lehet nagyobb, mint 81 cm. A fordított fogás szigorúan tilos.
7. Miután a versenyzõ kinyújtott karokkal, a villából kiemelve tartja a súlyzót, várnia kell a vezetõbíró jelére. A jelet azonnal meg kell adni, ha a versenyzõ mozdulatlan és a rúd helyesen áll.
8. A jelzés a vezetõbíró karjának lefelé mozgatásából és a jól hallható "Start" vezényszó megadásából áll.
9. A kezdési jel után a súlyzót addig kell leengedni, amíg a rúd megérinti a mellkast és ott mozdulatlanul áll. Ezek után a karok egyenletes kinyújtásával ki kell nyomni a súlyt, addig, amíg a karok ki nem egyenesednek és mozdulatlanul kell tartani , amíg el nem hangzik a "RACK" (állványra) vezényszó.
Érvénytelen a fekvenyomás:
1. A vezetõbíró kezdési vagy befejezési jelének be nem várása esetén.
2. A kiemelési folyamat után a választott testhelyzet bárminemû megváltoztatása, azaz a fej felemelése, a vállak, az ülep felemelése, a lábak felemelése és a paddal vagy padozattal kialakított érintkezés megszakadása, illetve a kezeknek a rúdon való oldalirányú elcsúsztatása esetén.
3. A súlyzó meglökése, vagy mellel való kilendítése esetén.
4. A karok egyenetlen kiegyenesítése, kinyújtása esetén.
5. A súlyzó lefelé történõ elmozdulása esetén a gyakorlat végrehajtása közben. (Ha a súlyzó elindul lefelé, a kísérlet érvénytelen).
6. Ha a gyakorlat végén nem sikerül a karokat teljesen kinyújtani.
7. A vezetõbíró két jelzése között a tárcsák, a rúd, vagy a versenyzõ - a tárcsafelrakók általi - bármely megérintése esetén.
8. A pad, vagy a pad lábainak - a versenyzõ általi - bármely érintése esetén.
9. A súlyzótartó állvány szándékos megérintése a súlyzórúddal a gyakorlat végrehajtása közben annak megkönnyítése érdekében.
10. Bármilyen egyéb indok miatt, mely megsérti a gyakorlat végrehajtásának rendjét.
Az erőemeleő guggolás
A gyakorlat végrehajtása
1. A versenyző álló helyzetet kell, hogy felvegyen, a súlyzórúd felső része nem lehet 3 cm-nél alacsonyabban a deltaizom felső vonala alatt. A súlyzó vízszintesen tartandó a vállakon, a versenyzőnek kezeivel és ujjaival kell fognia a rudat és a lábaknak talppal a padozaton kell állniuk, a térdeknek nyújtva kell lenniük.
2. A súlyzónak az állványról történő kiemelése után a versenyzőnek hátra kell lépnie a kiindulási helyzetbe. Ebben a helyzetben kell megvárnia a versenybírói jelzést. Ezt a jelet akkor kell azonnal megadni, ha a versenyző mozdulatlanul áll, és a súlyzó szabályosan helyezkedik el. A vezetőbíró jele egyik karjának lefelé irányuló mozgatása és a SQUAT (guggolás) vezényszó hangos kimondása.
3. A versenybírói jel után a versenyzőnek meg kell hajlítania térdét és testét annyira le kell süllyesztenie, hogy a felsőcomb felső felülete a csípőizületnél mélyebbre kerüljön, mint a térd felső vonala. Így érvényes a gyakorlat.
4. A versenyző saját belátása szerint úgy kell felálljon, hogy közben ne keletkezzék dupla hintázás, vagy bármely más lefelé irányuló mozgás, amíg kiegyenesített térdekkel nem áll. Ha a versenyző mozdulatlanul áll, a versenybírónak meg kell adnia a jelet a súlyzó visszahelyezésére.
5. A lerakásra vonatkozó versenybírói jel a kéz hátramozdításából és a RACK (állványra) vezényszóból áll. A versenyzőnek legalább egyszer meg kell kísérelnie a súlyzó visszahelyezését.
6. A versenyzőnek arccal a dobogó elülső (nézőtéri) oldala felé kell néznie.
7. A versenyző gyakorlat közben nem érintheti meg sem a zárszerkezetet, sem a karmantyúkat vagy a tárcsákat. A súlyzórudat fogó kezének külső oldala azonban hozzáérhet a karmantyú belső oldalához.
8. A dobogón semmikor sem tartózkodhat több, mint 5, illetve kevesebb mint 2 tárcsafelrakó (lapozó).
9. A versenyző a súlyzó kiemeléséhez és visszahelyezéséhez kérheti a tárcsafelrakók segítségét, ám azután a tárcsafelrakó nem asszisztálhat a megfelelő pozíció eléréséhez.
10. A versenyző a vezetőbíró döntése alapján egy további kísérletet végezhet ugyanazon a súlyon, amennyiben a gyakorlata egy vagy több tárcsafelrakó hibája, vagy a guggoló állvány meghibásodása miatt következett be.
Érvénytelen a guggolás:
1. A vezetőbíró jelének be nem várása esetén, a guggolás megkezdése előtt, vagy befejezése után.
2. Dupla utánbillenés vagy egynél több felállási kísérlet végzése esetén a gyakorlat legmélyebb pontjából történő felállásnál.
3. Abban az esetben, ha nem sikerül az egyenes állású pozíciót felvenni (meggörbült térdekkel áll a versenyző a guggolás előtt, vagy annak befejezése után).
4. A gyakorlat kivitelezése során a lábak bármely oldalirányú, előre vagy hátracsúsztatása esetén.
5. A guggolás legmélyebb pontjának el nem érése esetén.
6. A kezdésre felszólító vezényszó után a vállakon levő súlyzó helyzetének eltolása, elmozdítása esetén.
7. Ha a súlyzót a tárcsafelrakók megérintik a két versenybírói jelzés között.
8. A felsőcomb könyökkel vagy felsőkarral való megérintése esetén.
9. Ha a kísérlet befejeztével a versenyző meg sem próbálja visszarakni a rudat.
10. Ha a kísérlet végeztével a versenyző ledobja a rudat.
11. Bármilyen egyéb indok miatt, mely megsérti a gyakorlat végrehajtásának rendjét.
Az erőemeleő felhúzás
A gyakorlat végrehajtása
1. A versenyzőnek a lába előtt vízszintesen fekvő súlyzót tetszés szerint meg kell fognia két kézzel és a súlyzó egyetlen lefelé irányuló mozgása nélkül fel kell emelnie, míg egyenesen nem áll.
2. A versenyző arccal a dobogó elülső (nézőtéri) oldala felé kell, hogy nézzen.
3. A felhúzás végén a térdeknek ki kell egyenesedniük és a vállaknak hátrafelé kell állniuk.
4. A vezetőbírói jel a kéz lefelé mozgásából és a hangos DOWN (le) vezényszóból áll. A jelet csak akkor szabad megadni, ha a súlyzó mozdulatlan, és a versenyző elfoglalta a végső pozíciót.
5. A súlyzó minden megemelése vagy annak kísérlete fogáskísérletnek számít.
Érvénytelen felhúzás:
1. A súly bármilyen lefelé irányuló mozgása esetén.
2. Nem egyenes, hátra álló vállak.
3. A térd az emelés végén nincs kiegyenesítve.
4. A súlyzó alátámasztása a felsőcombbal a gyakorlat végrehajtása során.
5. A lábak elmozdulása, hátra- vagy előrelépés tilos. Oldalirányba elmozdulhat a láb, de a versenyzőnek teljes talppal a földön kell állnia.
6. A súlyzó leengedése a versenybírói jelzés előtt.
7. A súlyzó dobogóra dobása, annak a kezekből történő kiengedése.
8. Bármilyen egyéb indok, mely megsérti a gyakorlat végrehajtásának rendjét.
9. A talp oldalmozgása engedélyezett. A sarkon támaszkodva való elmozdulás helyes kivitelezése a fenti szabálynak.
Forrás: