Sportjaink
Ezen az oldalon rövid ismertetőket találsz az egyes sportokról. Ha hiányzik a listából egy sportág ne habozz,
írd meg nekünk és mi felvesszük.
A-F
Programok
Ha tudsz egy jó programot,
oszd meg velünk is !
Intézmények
További intézményekért kattints
ide !
Ha ismersz egy jó intézményt,
ajánld nekünk is !
Leírás
Írásos emlékek tanúskodnak arról, hogy a XII. században Kínában, a XVI. században pedig Velencében már használtak ejtőernyőhöz hasonló szerkezetet. 1783-ban hajtották végre az első hitelesített ugrást. Leo Valentin nevéhez fűződik a stabil szabadesési technika kidolgozása (1948). Az első ejtőernyős világbajnokságot 1951-ben rendezték Jugoszláviában. A világ minden táján számos egyesület és klub nyújt lehetőséget erre a könnyen megtanulható sportra.
A versenyeknek két legnépszerűbb formája a célbaugrás és a formációs szabadesés. A célbaugrásnál azt pontozzák, hogy az ejtőernyős milyen pontosan tudja eltalálni a kijelölt célpontot a földön. Napjainkra annyit fejlődött a sportág, hogy a célpont csupán fél méter átmérőjű. A formációs szabadesési verseny több ugró gyakorlatából áll: összekapaszkodva különféle alakzatokat kell létrehozniuk. Ennek a veszélye, hogy ugrás után a versenyzők összeütközhetnek, eszméletüket is elveszthetik. Ezt a problémát kiküszöbölték az automatikus nyitóberendezéssel (ADD), amely megakadályozza, hogy az ejtőernyős csukott ernyővel csapódjon a földre. A sportágnak van még egy jelentős vállfaja: az akrobatikus zuhanó ejtőernyőzés, légibalett. Az ugró mielőtt kinyitná az ernyőjét, gimnasztikai gyakorlatsort mutat be, amelyet egy kamerával közvetítenek a zsűrinek. Az ugrás stílusát és a művészi hatást értékelik.
Néhány hasznos info annak, aki ugrani akar, és annak, akit érdekel a dolog. Az ejtőernyős ugrást klubokban vagy egyesületekben lehet elsajátítani. A tanfolyam általában két-három hétig tart, az ára 30000-100000 Ft-ig terjedhet. A drágábbak néhány ugrást is tartalmaznak, az olcsóbbaknál az áron felül külön kell fizetni egy-egy ugrásért. Pest közelében Gödöllőre szoktak járni az ejtőernyősök. 1000-1200 méter magasból kb 1500 forintért lehet ugrani, míg 4000 méter magasból ez már kb 3000 forintba kerül. Ahhoz, hogy jelentkezhess egy ilyen tanfolyamra, orvosi vizsgálaton kell részt venned. Ez magában foglalja a szemészetet, EKG-t, fül - orr - gégészetet. A fogorvost is fel kell keresni, mert a légnyomás nem tesz jót a rossz fogaknak. Aki nem akar részt venni tanfolyamon, az 25000-30000 forintért plusz egy nyilatkozatért (saját felelősség) tandemban ugorhat egy profi oktatóval. Az ugráshoz szükséges felszerelést a klubok biztosítják. Egy teljesen új hevederzet és két ernyő 500000-1000000 forint között mozog. Egy használt kupolás ernyő már pár százezer forintért is kapható. A klasszikus körkupolás ernyő olcsóbb, míg a korszerűbb, irányítható paplan ernyő drágább. Ha már minden megvan elég egy melegítő és egy magasszárú tornacipő, már ugorhatsz is.
Ha 1000-1200 méter magasról ugrasz, 1-2 másodperc múlva ki kell nyitnod az ernyőt, 4000 méternél 65 másodperc a megengedett, biztonságos zuhanási idő. Az első ugrás felejthetetlen: a zajos gépből kiugorva hirtelen halálos csönd vesz körül, csak a szél süvít, olyan, mintha mély vízbe merülnél. Ha megérkeztél már csak ez ejtőernyőt kell összehajtogatni, amivel egy kezdő egy órát is eltölthet. Átlagosan 20-30 perc alatt végeznek vele. Egyébként ezt is oktatják a klubok.
Forrás: