Sportjaink
Ezen az oldalon rövid ismertetőket találsz az egyes sportokról. Ha hiányzik a listából egy sportág ne habozz, írd meg nekünk és mi felvesszük.
A-F

Programok
Ha tudsz egy jó programot, oszd meg velünk is !
Intézmények
Név Telefon Város
Tiszaligeti Városi Körcsarnok 36 (56) 377 124 Szolnok
Újpest SC 36 (1) 231 3176 Budapest IV. kerület
Margitszigeti Atlétikai Centrum 36 (1) 329 3406 Budapest XIII. kerület
További intézményekért kattints ide !
Ha ismersz egy jó intézményt, ajánld nekünk is !
Cselgáncs
Leírás
Cselgáncs, dzsúdó, judo. Mindegyik ugyanannak a japán küzdősportnak az elnevezése. Elsősorban arra tanít, hogy meg tudjuk védeni magunkat, méghozzá nemcsak erőnkkel, hanem az eszünk segítségével is. A cselgáncsban sokáig nem is voltak súlycsoportos különbségek. Úgy gondolták, nem a kilók száma a lényeges, hanem a technika. A 60 kilós versenyző, ha gondolt egyet, kihívhatta versenyre a 120 kilós társát. De aztán megreformálták ezt a dolgot. Mindenesetre nem felejtették el teljesen a cselgáncsnak ezt a változatát sem. Létezik egy verseny, ahol a mai napig súlyuktól függetlenül mérkőznek egymással a felek.

Egy mérkőzés kortól, súlycsoporttól függően 3-10 percig tart. A küzdelmet három bíró figyeli. Mielőtt a mérkőzés elkezdődik, a két fél japán meghajlással üdvözli egymást. A versenyzők kabátot, bő nadrágot és övet viselnek. Az öv színe jelöli tudásuk mértékét. A teljes győzelmet ipponnak hívják, ilyenkor az egyik versenyző 30 másodpercig leszorítja ellenfelét a földre. A cselgáncs egyik lényeges eleme az esés. Egyáltalán nem mindegy, hogyan esik a sportoló, hiszen a zuhanásokból származó sérüléseket fontos kivédenie. Tudtad, hogy tataminak hívják azt a helyet, ahol a két fél megküzd egymással? Ez egy speciális dzsúdószőnyeg.

A dzsúdó hazánkban sem újkeletű sportág. Már a 20. század elején oktatták. És rövidesen szép eredményeket is értek el űzői. Persze őshazáját, Japánt nem tudjuk utolérni, ott már sok-sok évszázados ez a sportág.
 
Forrás: